Prečo cena LPG neklesá?

Autor: Peter Paluda | 26.2.2016 o 9:24 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  377x

Na stránke Štatistického úradu SR máme každý týždeň možnosť sledovať vývoj cien benzínu a nafty, ale i LPG.  Porovnaním údajov za viac než dva mesiace sa dá konštatovať, že ceny začali výrazne klesať v 46. týždni minulého roka.   

Ale len u nafty a benzínu. Pri LPG je to inak. Kým pri benzíne cena za uvedené obdobie poklesla skoro o dvanásť centov a pri nafte dokonca skoro o sedemnásť centov pri LPG je to len tri centy.

Kto by vedel vysvetliť, prečo cena LPG neklesá a nereaguje na trh?

Nechcem sa zaoberať kvalitou, to je iná otázka, ale ide mi výlučne o to, prečo slovenský "trh" ignoruje celosvetový stav na trhu s ropou a jej derivátmi?

Kvázi odborníci tvrdia, že cena LPG zaostáva o dva mesiace za cenami benzínu a nafty. Prečo však zaostáva na Slovensku už pomaly tri mesiace a nič sa nedeje, nechápem?

V roku 2008 - pred krízou bola cena okolo 30 centov za liter. Rozumiem, že vtedy bola vyššia hodnota eura k doláru a ropa sa nakupuje za doláre, ale aj tak je to veľký nepomer a ceny nafty a benzínu, ktoré oproti cenám LPG poklesli oveľa viac poukazujú na nefungujúci trh, alebo na čosi iné.

Zvykol som si sledovať ceny benzínu a nafty na stránke oeamtc.at a viem, že reagujú na meniace sa ceny ropy každý deň. U nás je to inak. Najváčší distribútor mení cenu raz za týždeň, dva, akoby trh ani neexistoval.

A ľudia chodia potichu nakupovať do Rakúska (keď je to výhodné) a vôbec im nezáleží na tom, aby doma mali kvalitné a lacné palivo.

Ja viem, že opýtať sa je málo. Ale začať treba otázkou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?