Prečo nezvíťaziť?

Autor: Peter Paluda | 14.4.2014 o 8:39 | (upravené 15.4.2014 o 9:29) Karma článku: 19,53 | Prečítané:  11822x

Blížia sa voľby predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorý sa zatiaľ, podľa platnej právnej úpravy, stáva zo zákona i predsedom Súdnej rady SR. Takýto predseda má v súdnictve veľkú moc a vplyv. Preto verejne prezentované úvahy o rozdelení týchto funkcií - rozdelenie ovplyvňovania moci v justícii. V súvislosti so situáciou v slovenskej justícii sa často ozýva verejnosť s myšlienkou, keď si nevedia urobiť poriadok sami, treba ich všetkých odtiaľ vyprášiť a nastoliť tam poriadok zvonka. V nadväznosti na to už bolo počuť myšlienky o priamej voľbe sudcov občanmi atď.

Keď sa úprimne a vecne zamyslíme nad tým, z akého dôvodu je Harabin ešte stále tam, kde je, napriek jeho verejne známym i neznámym prešľapom, napriek odsúdeniu naprieč politickým spektrom (ak by sme mohli brať ostatné premiérove slová, na jeho adresu, vážne), napriek jeho zjavnej neschopnosti viesť Najvyšší súd SR, a to či už po stránke manažérskej, personálnej, či odbornej, natíska sa otázka, prečo v justícii nevládne to, čo by ju malo ovládať - právo a spravodlivosť? Z akého dôvodu sú sudcovia zastrašení a ustráchaní, keď majú tieto hodnoty uprednostniť pred neprávom a nespravodlivosťou.

Keď som nad tým všetkým tak uvažoval a zvažoval, po mojich niekoľkoročných skúsenostiach a poznatkoch, keď som videl tie ohnuté chrbty kolegov tam, kde to chcelo, česť, odvahu a rozhodnosť obrániť "len" zákon a čeliť tak púhej brutálnej moci, dospel som k záveru, že oni by aj bránili, aj sudcovská samospráva by mala vážnosť a prirodzenú autoritu, ak by ju nenahrádzala, tak ako všade inde v našej malej krajinke, tá politická záštita.

Čiže inak, justícia podľa mňa naberie prirodzenú vážnosť a autoritu až vtedy, keď sa politická moc a politikárčenie dostane preč z justície, keď nebudeme svedkami bozkov a bratania sa predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR s predstavitemi politiky a politickej moci (bez ohľadu na to o akú moc z koho radov pôjde). Lebo tá vždy a všade v histórii mala a bude mať tendenciu ovládať nezávislé súdnictvo. A to zase - dookola - nemôže byť nezávislé a mať oči prekryté páskou, ak bude ovplyvňované, ba až vedené politikou a jej mocou.

Akonáhle by Harabin nemal za sebou spomínanú moc a ocitol by sa sám medzi sudcami, voľby predsedu Najvyššieho súdu SR by boli iné.

Kým budú slobodné, uplynie zrejme ešte veľa času a dovtedy nie je dôvod očakávať, že ohnutí sudcovia sami narovnajú svoje pokrivené chrbty. Kým právo a spravodlivosť nebude nad politikou ale pod ňou, nestane sa tak. Avšak tiež to nie je dôvod na naprávanie chyby, robením inej. Lebo očista justície tak radikálnym spôsobom, že všetkých vyhodíme a dáme tam nových, sa opäť neudeje bez politiky a jej moci i rozhodovania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?