O čo ide v justícii? V roku 2014

Autor: Peter Paluda | 4.2.2014 o 3:16 | (upravené 4.2.2014 o 3:24) Karma článku: 25,22 | Prečítané:  2665x

Rok 2014 bude pre justíciu veľmi dôležitý. Nielen preto, že sa bude opäť voliť predseda Najvyššieho súdu  a Súdnej rady SR, ale aj preto, že popri voľbe prezidenta SR, ktorý môže ovplyvniť výrazne funkčnosť justície, sa budú voliť aj traja ústavní sudcovia. Tí, ktorí trošku vidia súvislosti, chápu význam týchto zdanlivo bežných - periodicky sa opakujúcich - udalostí.

Tí, ktorí to nevidia a majú záujem vidieť, poodhrniem oponu.

Vzťah najvyššieho predstaviteľa všeobecného súdnictva a predsedu vlády, je každému zrejmý a netaja sa ním ani oni dvaja. Predseda vlády nijakým konkrétnym spôsobom nechce pripustiť, že leví podiel na stave justície má práve predseda najvyššieho súdu, nielen svojim správaním, ale najmä úctou k zákonom, pravde a nezávislosti justície.

Bagatelizovanie voľby predsedu najvyššieho súdu z 22. júna 2009, kedy Súdna rada SR zvolila za svojho predsedu ministra - člena výkonnej moci v rozpore s platným právom, hovorí za všetko, najmä však o chápaní práva na Slovensku, tak významnými predstaviteľmi moci. (U prezidenta porovnajte s kauzou nevymenovaného generálneho prokurátora!)

Ak v súčasnosti predstavujú "reformy" justície, s ktorou zrazu, najmä predseda vlády v predvolebnom období, stráca trpezlivosť, pýtam sa, kto bude obeťou týchto reforiem?

Na najvyšší súd sa za päťročného účinkovania terajšieho predsedu dostalo do radov jeho sudcov, 30 jeho názorových priaznivcov - otvorenejších, či zakrytejších. Až na malé výnimky však nepodávajú výkony, ktorými by sa mali za kariérny postup odvďačiť, skôr naopak. Príkladom je ostatný príklad sudkyne o ktorej jej bývalí kolegovia hovoria, že za ňu museli pracovať, to, čo ona pre plnenie iných úloh nestíhala.

Pozitívny prístup k predsedovi najvyššieho súdu a neskrývaný obdiv k jeho móresom je však viac než len pracovný výkon. Je to priam vstupenka medzi vyvolených.

Môže v takomto orchestri ladiť taký Paluda, čo podal deväť trestných oznámení na predsedu najvyššieho súdu za rôzne trestné činy, pričom podozrivý ani raz k oznámeniam nebol vypočutý? A Paluda, keď nevyfasoval cez disciplinárku, utiera teraz hubu v správnom kolégiu. Veď ako lepšie dokázať neschopnosť a ublížiť účastníkom konania, ako tým, keď všetkých trestných sudcov urobíme z večera do rána sudcami správnymi, sudcov obchodných civilnými atď.

Možno pripustiť, aby medzi takýmito skvelými sudcami fungoval ten, čo nevie rozoznať, ktorému úradu má poslať žiadosť o posúdenie zdravotnej vhodnosti pracovného prostredia a podmienok sudcov a je za to dodnes, už tri roky, disciplinárne stíhaný, hoci inak a v inej veci mu dal za pravdu aj Európsky súdny dvor (Pezinská skládka) a tlieskalo mu za to nemálo ľudí na pojednávaní.

Pokračoval by som ďalej. na čo však jatriť rany. Kto chce si pamätá a vidí. Kto nie, tomu nepomôže ani pripomenutie, že stav v justícii je stále horší a horší, tak ako aj na najvyššom súde. Vyvolení majú stále menej práce a tí ostatní naopak. Ľudia to vidia a to je spolu s prezidentskými voľbami príčina blížiacich sa reforiem. Majstri hesla, dve muchy jednou ranou, ba i tri, keď sa podarí, to vedia.

Lenže, ak nebude odstránená príčina, nestratí sa ani následok.

A, čo je najhrozivejšie. Nejde už len o popularitu justície, ale o jej funkčnosť, aby sa nestala jedným z tisícov úradov. kde úradníci, pod hrozbou straty miesta držia hubu a plnia príkazy šéfa, hoci vedia, že by nemali.

Už sa totiž nebudú posielať lístočky, už sa bude prikazovať. A priaznivci budú úlohy plniť, tleskať a radovať sa, ako sme im to podľa zakona naložili.

A tak ako sa mal pred rokom zabezpečiť kľud a stabilita v justícii, tak sa v nej teraz urobí poriadok.

Kto bude mať v rukách metlu pri tomto upratovaní vieme, takže už teraz ide len o to, uhádnuť, kto to budú tí sudcovia, ktorých treba upratať.

Ja viem, že neuhádnete!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?