Opäť Harabin

Autor: Peter Paluda | 7.5.2013 o 16:22 | (upravené 7.5.2013 o 19:20) Karma článku: 19,87 | Prečítané:  1346x

Najnovšie sa nechal počuť, že podpísal opatrenie na zrýchlenie konania v sociálnych veciach Zrýchliť konanie v sociálnych prípadoch je hlavným cieľom opatrenia k rozvrhu práce, ktoré podpísal predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin. „Napriek tomu, že sa na nás doslova valí lavína spisov, sociálne veci musia mať absolútnu prioritu. Občania nemôžu v tak existenčne zásadných veciach čakať roky na rozhodnutie,“ vysvetlil predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Podľa jeho slov podnet na opatrenie prišiel od samotných sudcov a prešiel odbornou diskusiou. Je pravdou, že to niektorým sudcom nemusí vyhovovať, ale podstatné je, aby opatrenie bolo podľa zákona a zabránilo dlhotrvajúcim súdnym sporom. Ďalším opatrením na stransparentnenie súdnictva bude  sprehľadnenie registrov správneho kolégia.

Bolo by to pekné, keby to bola pravda!

Ale keď on podáva trestné oznámenia a keď on tvrdí, že stransparentňuje, tak to tak musí byť, aj keby traktory padali. Jemu pri súčasnom ministrovi spravodlivosti nič nehrozí, môže všetko.

Iní budú disciplinárne a trestne stíhaní, ponižovaní, opľúvaní, a on sa môže stále a beztrestne správať ako pandúr na poddanskom dvore.

Na správnom kolégiu Najvyššieho súdu SR je už dlhodobo neriešený stav preťaženosti všetkých sudcov a nielen tých, ktorí majú blízko k predsedovi a zrazu tvrdia, že len oni majú ťažké veci, hoci keď podávali diskriminačné žaloby tvrdili, že všetky veci a práca všetkých sudcov je rovnako ťažká a má byť teda i rovnako odmeňovaná. Dnes už to neplatí.

Keď dve predsedníčky senátu podľa zákona ohlásili, že nestíhajú vybavovať "sociálne veci", predseda Najvyššieho súdu SR neprijal systémové opatrenie na zlepšenie chodu súdnictva, ale automaticky prijal návrh, ktorým to, čo sťažujúce sa nestíhajú, dal senátom, kde je Paluda, Gavalec a spol. - veď tí stíhajú - majú na to výkon, prax, skúsenosti, vzdelanie, tak nech „makajú“. Nevadí, že už i bez toho mali spisov takmer najviac. Nech nekritizujú a líblingovia budú v tieni vladára využívať svoje privilégiá a prijímať ľúbivé výzvy a žiadosti.

Na návrh opatrenia nedokázalo adekvátne poslušne reagovať ani správne kolégium, ktorého názorom sa chcel Harabin, ako vždy, zakryť. Vedomé si pozadia prijímaného opatrenia a jeho neefektívnosti neprijalo žiadne rozhodnutie ani odporúčanie.

Opatrenie nielenže nezrýchli konanie, ako sľubuje Harabin, ale zruší doposiaľ na správnom kolégiu budované špecializácie. Veď aj veterinárny doktor je lekár a občas nezaškodí si vyskúšať prax aj na novorodeneckom oddelení.

Sudcovská rada Najvyššieho súdu sa tiež nedokázala s navrhovaným opatrením stotožniť a preto neprijala k nemu žiadne odporúčanie ani platné uznesenie. Kritizovala však, rovnako ako správne kolégium jeho nesystémovosť.

Ako napokon môže byť systémové niečo, čo sa riadi iba žlčou, pomstou a nie rozumom.

V tejto súvislosti by som rád vsunul, že Harabinom dva „obľúbené senáty“ správneho kolégia, ktoré združujú jeho názorových odporcov, sa bezvýsledne už tri a pol roka, každého pol roka obracajú na predsedu Najvyššieho súdu SR, aby v súlade so zákonom prijal opatrenie kvôli ich nadmernej zaťaženosti. Odpoveď teda prišla asi teraz. Okrem nadmerného počtu veci dostanú ďalšie a tým sa zrýchli konanie v sociálnych veciach.

Harabina už dávno pri prijímaní jeho rozhodnutí a opatrení nezaujímajú ustanovenia § 42 zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch, ba ani znenie čl. 4 ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, podľa ktorých má byť pre neho svätý verejný a nie osobný záujem a nesmie povyšovať svoje záujmy nad záujmy iných, najmä ním riadených sudcov a už vôbec nesmie v tomto smere zneužívať svoje postavenie na presadzovanie osobných, či politických záujmov. A nielen jeho, ale aj tých, čo ho kryjú a spôsobujú tým onen posvätný pokoj v justícii.

To, čo tvrdí správa Harabina je len zástena jeho neschopnosti riadiť Najvyšší súd SR. Ak by takú schopnosť mal, dávno by odstúpil a umožnil by prijatie takých opatrení a rozhodnutí, ktoré by naozaj zrýchlili konanie, zastavili by rozklad medziľudských a kolegiálnych vzťahov, ktoré znižujú i kvalitu rozhodovania a najmä by sa zaoberal tým, za čo je platený, riadením súdu pre seberovných a neponižovaných sudcov, aby tí mohli podávať čo najkvalitnejšie a najpočetnejšie výkony v prospech účastníkov konaní.

Namiesto toho vyhlasuje veci, ktoré nemajú oporu v realite, a ktoré mu poslúžia akurát na to, aby dal opäť zaucho tým, ktorí mu jasne dávajú najavo, že okrem chodenia na zahraničné pracovné cesty, vybavovania si osobných účtov, šikanovania a intríg, nie je schopný urobiť pre justíciu nič, čo by naplnilo jeho prázdne slová.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?