Harabinova imunita

Autor: Peter Paluda | 23.1.2013 o 16:55 | Karma článku: 20,41 | Prečítané:  7024x

Sny o imunite po tom, čo masívne zneužívam moc danú mi zákonom a postavením majú svoj reálny podklad v padaní zo schodíkov moci. Nie nebude to o policajnom štáte, bude to o obmedzení neobmedzeného.

Ako ďaleko to už v tej našej malej krajinke dospelo, naznačujú slová predsedu Súdnej rady SR, ktorý tvrdí, že: "Imunita sudcov, to nie je výhoda sudcu, to nie je výsada sudcu, to je ústavné právo účastníka konania - procesnej strany na zákonného sudcu."

Bolo by to platné a sedelo by to, ak...

Vieme veľmi dobre, že kto je pri moci ten rozhoduje. Nie ten kto má pravdu a tlčie si hlavu o múr, predkladá argumenty a logicky odôvodňuje. Tušíme teda, čoho sa Harabin bojí?

Ak ďalej počúvame hovorí čosi o účelových trestných stíhaniach, ktoré by ovplyvnili nielen rýchlosť, kvalitu, ale aj nezávislosť súdneho konania a určovania zákonného sudcu.

Zdá sa, že moc nad justíciou sa predsa len akosi vymyká z jediných rúk a uvidíme, ako to celé dopadne.

Či tu bude pre sudcov hrozba policajného štátu, ako to vidí Harabin, alebo ide o to, že koncentrácia sa oslabuje a ktosi chce mať vplyv, lebo už neverí ani Harabinovi.

Bežný súdny človek totiž vie, že úrovňou politickej kultúry a najmä vyvodzovaním zodpovednosti voči sebe samým nie sú ani politici ani sudcovia na Slovensku na úrovni Pakistanu, nie to Nemecka, či Británie, a ten kto bude rozhodovať o výsledku podaného trestného oznámenia (aj na sudcu) určite bude mať bližšie k predsedovi Súdnej rady ako k radovému sudcovi.

Kto a prečo sa teda bojí?

Ovplyvňovanie súdnych konaní podaním trestného oznámenia na sudcu je len šikovná zásterka.

Viac ho ovplyvňujú manévre, ktoré stále prebiehajú nekontrolovane v justícii: ovplyvňovanie výberových konaní a vyberanie z vybraných uchádzačov podľa ľubovôle, nálepkovanie sudcov podľa "loajality" - poslušnosti a s tým spojené odmeňovanie poslušných rôznymi výhodami počínajúc pracovnými cestami končiac kariérnym postupom, disciplinárne konania podľa vlastnej úvahy a prekladanie sudcov na iné úseky práce, či súdy, aby nezavadzali a nevideli, čo všetko a ktoré kauzy treba ovplyvniť.

S tým nemá imunita sudcov žiadneho dočinenia.

Tam však už Parlament a politická moc priamo nesiaha, len Harabinova.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?