Zasiali žitko, ktoré budú žať

Autor: Peter Paluda | 10.1.2013 o 0:39 | (upravené 10.1.2013 o 13:00) Karma článku: 24,88 | Prečítané:  2511x

To, čo sa deje dnes na našom území, má svoje korene. Všetci o nich vieme alebo ich minimálne tušíme, či cítime. Sadba sa uskutočnila pred dvadsiatimi rokmi a asi sa už niečo urodilo. Napriek tomu, že zodpovední sa tvária, že je to len burina.

Ten ostrý kontrast medzi civilizovanou Európou a demokraciou karpatského typu zdá sa byť neúnosný pre čoraz viac ľudí.

Slováci, čo ako bohabojní, majú predsa len svoju trpezlivosť a kmeňové usporiadanie zanechali už veľmi dávno. Vyššie a vysokoškolské vzdelanie má tiež už nemálo osôb a teda je predpoklad, že vidia do veci trochu viac a majú v tom aký taký systém. Nie len tak ako pri pive, či pred sto rokmi.

Vieme, čo je štát, čo demokracia, právo, spravodlivosť, či sloboda. Nemyslím definície z predmetu štát a právo!

Aj keď sme koncom osemdesiatych rokov masovo netrpeli ako za Čaušeska, ani sme si posledného socialistického prezidenta neodsúdili a nezastrelili, predsa len sa nedáme len tak zavádzať a donekonečna nebudeme počúvať to, čo tu už raz bolo, a nielen v rokoch deväťdesiatych, aj pred nimi - my skôr narodení to dobre poznáme tie útoky na socialistické a štátne zriadenie.

Naši vladári x-krát upozorňovaní na neprávosti, na odľudštenie rodiaceho sa demokratického režimu pokračovali a pokračujú v zneužívaní moci a čudujú sa reakciám. Veď už nehovoria s maloroľníkmi z Hornej Dolnej v rokoch meruôsmich.

Odvtedy sa veľa zmenilo a je škoda, že vladári to nepostrehli a stále si myslia, že stačí zvýšiť tón, pokrčiť dlhé obočie a aj Slnce sa zatrasie od úľaku.

Namiesto toho, aby sa aj oni učili byť sluhami svojho ľudu, myslia si, že to "stádo", čo im bolo zverené na volebné obdobie stačí akotak "napásť" a o ostatné sa postarajú oni.

Zdá sa, že to takto ďalej nepôjde, koliesko začína škrípať a možno sa začne i lámať, ak nedôjde k pochopeniu, že tu už nejde iba o hlad po plných obchodoch, amerických kovbojkách, či zrušení Tuzexu alebo o výlet do Viedne.

Tu ide o to, že to čo tvoria občania, nie je len forma, ktorú ktosi ukradne a poslúži mu na úkor občanov. Ľudia sa dožadujú skutočného štátu, skutočného života a spravodlivosti v ňom. Ak sa nadrú, chcú za to spravodlivú odmenu. Chcú obsah a nie pretvárku bez obsahu. A ten akosi neprichádza.

Zasiali sme žitko, treba s ním niečo spraviť. Zmena je nutná, ale ak nepríde organizovane, možno mnohých prekvapí. A možno práve tých, ktorí pred dvadsiatimi rokmi siali v domnení, že to, čo vložili do zeme nebude treba okopávať, čistiť, či plieť, preorávať ani žať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?