Lepšiemu zober - slabšiemu pridaj!

Autor: Peter Paluda | 6.5.2012 o 18:13 | (upravené 6.5.2012 o 18:22) Karma článku: 7,79 | Prečítané:  3131x

Určite poznáte ten vtip (či skutočnosť?), o profesorovi, ktorý vyhovel žiadosti študentov a spriemerovával známky tak, aby neboli ani vynikajúci študenti ani tí čo prepadávajú. Výsledok bol ten, že sa neučili ani tí vynikajúci ani tí prepadajúci, lebo však načo...

 

Ako to vyzerá v praxi si pamätajú aj tí, čo dnes majú okolo 35 rokov a viac.

Po nedeľňajších zábavných reláciách, okolo obeda, mi nedalo a musel som Vám napísať.

Predstavte si premiéra krajiny, ktorý vypočuje žalostné volanie jeho voličov o spriemerovanie odmien občanov ním vedenej krajiny. Zavedie znovu dane, ktoré budú riadne obsekávať príjmy milionárov, ktorí zarobia viac než 32.400,- € za rok. Predtým sa mi zazdalo, že som započul čosi v tom duchu, že prezident Obama bude viac zdaňovať tých, čo zarobia million dolárov ročne a možný budúci francúzsky prezident Hollande tých, čo budú zarábať nad 1.000.000,- € za rok. Napadlo ma, že asi už tu je niekde chybička, lebo keď pozerám a počúvam tie premúdrelé relácie, o tých chudákoch, čo zarábajú tristo až štyristo eur mesačne a tých buržujoch, čo berú viac než 2700,- mesačne tak...

Ak by totiž mal platiť pomer, že vo Francúzsku, či USA je považovaný za bohatého ten, čo zarobí milión eur alebo dolárov, pričom vzhľadom na tvorbu cien v USA a Európe dostanú za to približne rovnaké množstvo tovaru, tak potom by, vzhľadom na úroveň produktivity práce u nás a v spomínaných krajinách, mal byť u nás boháčom ten, čo zarobí asi 40% a viac percent z toho, čo zarobí priemerný francúz, či američan - 400.000,- € za rok a viac. Lenže mi máme svoje merítka a nás hocijaký francúz, či američan len tak ľahko nedobehne!

Takže poďme k pointe!

Keďže u nás sa veľmi dobre vodí komukoľvek, kto vie dať z vlastnej hlavy na papier hocičo, čo mu hodí pekných pár pencí, za luxus nepovažuje vlastné, ale susedove hodinky a tykať môže v priamom prenose komukoľvek, len jemu sa to nepatrí, lebo - predstavte si, ako by fungoval princíp lepšiemu zober a slabšiemu pridaj (aj keď o to veľakrát nestojí) v slovenskej trhovej politike.

Tí, čo by vo voľbách získali nad 10% by museli z hlasov nad 10% do spoločného mechu odovzdať 30%, tí, čo by získali nad 20% by museli z hlasov nad 20% odovzdať 50% a tí čo by získali nad 30% by odovzdali do spoločného opätovného rozdelenia 75% hlasov z tých, ktoré by boli nad 30%. Odovzdané hlasy by sa pridelili, tým, ktorí by nezískali ani päť percent. Veď ako by k tomu došlo napríklad také HZDS-ĽS, aby nezískalo ani 100.000 hlasov a niektorá strana aj milión? Ak by ani tak nezískali päť percent, do Parlamentu by sa nedostali, ale hlasy by vrátiť nemuseli. Tak si to teraz v kľude prepočítajte, koľko by kto v marcových voľbách podľa takejto schémy získal a opýtajte sa sami seba i našich skvelých vladárov, či by za takýchto podmienok vôbec v politike existovali?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?