Nestačí iba nová Ústava

Autor: Peter Paluda | 2.3.2012 o 13:00 | (upravené 2.3.2012 o 14:03) Karma článku: 15,93 | Prečítané:  790x

V našom malom štátiku sa už nakopilo toľko uzlov, že ich rozmotanie nevyriešia nové predpisy vrátane Ústavy republiky, ale začína sa ťažký prepôrod najmä vnímania a chápania ľudí, opätovné hľadanie dôvery na úkor straty agresivity a voľného štýlu.

Neverím, že štrngot na námestiach Novembra roku 1989 znamenal vôľu po agresivite, voľnom štýle, bezbrehosti, nedisciplinovanosti, či anarchii.

To, čo zažívame teraz a nielen v súvislosti s voľbami, pripomína prechod Ameriky od Klondiku, cez sudcu Lyncha k čomusi miernejšiemu. Stačí si spomenúť napríklad aj to, že ešte v čase, keď som mal dvadsať, dvadsaťpäť, sme bežne pozerávali filmy o Ku-klux-klane a odsudzovali formy rasovej segregácie a dnes má USA za prezidenta Baracka Obamu.

Valí sa to, svet sa dramaticky rýchlo mení, a náš maličký štátik s maličkými človiečikmi rozdrapenými vo vedúcich i nižších funkciách, sa ešte vždy domnievajú, že sa im na to nepríde, keď sa kdesi schovajú a budú škaredé veci robiť pritajene. a mnohokrát už aj verejne a bez ostychu, že ich niekto vidí, prichytí, či potrestá.

Nie, minulosť nás vždy dobehne, ak sa jej dnes nepostavíme zoči-voči. Najmä reprezentanti.

To, čo urobila premiérka, pani Radičová pred časom, keď hlasovala za pani Rosovú a následne sa ospravedlnila a vzdala mandátu, ju "dobehlo" v tom, že ľudia jej začali veriť viac a viac a dnes kvôli jej vyobcovaniu z SDKÚ-DS stráca táto strana na akejkoľvek dôveryhodnosti.

To, čo spravila pani predsedníčka vlády, mali spraviť aj iní. Nespravili a udržujú tým zatiaľ v národe povedomie, že nič také veľmi zlé nespravili. Kým ich nedobehne práve to, čo nespravili a spraviť mali.

To je začiatok veľkého zlomu, v chápaní a najmä v správaní sa nás všetkých.

Bez dôvery, slušnosti, úcty a morálky sa nepohneme ďalej. len sa budeme hlbšie a hlbšie ponárať do bahna bezmocnosti až kým nepochopíme, že tadiaľ cesta nevedie.

Čo by sme mali spraviť? Začať sa opäť chovať len ako ľudia.

Kto by mal začať?

Každý od seba!

Dnes už totiž žiadna revolúcia "nehrozí".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Žili v slávnej vile, no nikdy sa do nej nevrátili

Filmár David Cysař pátra po histórii svojich blízkych, ktorých za vojny obrali o unikátnu vilu. Stavbu od Adolfa Loosa otvoril verejnosti.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?