Harabinov Fico a "Ficov" Čentéš

Autor: Peter Paluda | 28.2.2012 o 0:28 | (upravené 28.2.2012 o 11:54) Karma článku: 28,75 | Prečítané:  5139x

V roku 2010 povedal expredseda vlády Robert Fico o Štefanovi Harabinovi, že bol dobrý minister. Povedal, že predsedu Najvyššieho súdu SR volí Súdna rada SR a nie Parlament. Neporovnával by voľbu predsedu Najvyššieho súdu SR a voľbu generálneho prokurátora. Povedal, že z hľadiska prieťahov v konaní súdov a práce ministra a výsledkov rezortu Ministerstva spravodlivosti SR Harabin urobil kus práce a bol veľmi dobrý minister.

V roku 2011 Fico povedal, že ak Smer-SD bude súčasťou novej vládnej koalície po parlamentných voľbách, nebude rešpektovať generálneho prokurátora zvoleného vo verejnej voľbe. Povedal tiež niečo v tom duchu, že terajšia vládna koalícia by chcela mať pre kriminalizáciu opozície, čím myslel najmä Smer-SD, pod kontrolou políciu, prokuratúru aj súdy. Tým ako by sa snažil naznačiť, že teraz za tohto stavu, keď predsedom Najvyššieho súdu SR je Štefan Harabin a akoby "dosluhuje" Dobroslav Trnka ako najvyšší trestný prokurátor na Slovensku, tomu tak nie je. Kto teda ovládal pred rokom 2010 všetky zložky justície - a k čomu to viedlo? A kto a ako ich che ovládať zajtra a prečo?

Mená Kaliňák, Harabin a Trnka hádam Dzurindovi a vtedajšej opozícii nepatrili? Ako to prisáľal demokraticky zvolenému Karabínovi Harabin už od roku 2006, až podal na neho návrh na disciplinárne konanie to už vieme. To boli tie fajné spôsoby vedenia Ministerstva spravodlivosti SR v rokoch 2006 až 2009, ktoré asi oceňoval Fico. Viem a pocítil som to na vlastnej koži i ja. Pocítila to i Hedviga Malinová a cíti to podnes, ako sa Fico s Kaliňákom hrali na tlačovej besede s jej popísanou blúzkou a nahrádzajúc vyšetrovateľa s prokurátorom ju odsudzovali proti zásade prezumpcii neviny. Takáto je predstava spravodlivosti, keď má justíciu v rukách Smer-SD. Lebo prokuratúra sa podnes tvári, že prípad Malinovej je taký zložitý, že ho nebude možné skončiť ani za trinásť rokov, inak je všetko O.K.

Viem, ako dokáže riadiť Harabin. Metóda cukru a biča. Ale to sa v justícii v 21. storočí už nenosí, tam, kde predseda nie je nadriadený, ale prvý medzi rovnými. Lenže Harabin nie je, on je iba prvý. Rovných niet. Zmizli. A Ficovi to nevadí, Harabin je podľa neho najlepší sudca na Slovensku. Viac riadi z domu a zahraničných pracovných ciest, ale výsledky má úžasné - toľko disciplinárne stíhaných sudcov najvyšší súd v žiadnej európskej civilizovanej krajine nikdy nemal a za také obludnosti. Toľko šikany medzi dospelými vysokopostavenými ľuďmi nepoznajú snáď ani v kmeňovo usporiadaných krajinách. Toto sa páči predsedovi najpreferovanejšej politickej strany na Slovensku na metódach výkonu funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR. Také výsledky naozaj Čentéš nemá. On by to nedokázal.

Vieme, že Fico novozvoleného a doposiaľ nevymenovaného generálneho prokurátora rád nemá. Vyjadril sa o ňom, že je nesvojprávny z hľadiska riadenia prokuratúry a počúva pokyny terajšej predsedníčky vlády, resp. terajšej koalície. Koho pokyny počúva nezávislý Harabin? Či vari sa páči Ficovi len tak a bez príčiny.

Dovolím si teraz malú odbočku:

Keď ma Harabin potreboval fyzicky odstrániť z postu národného člena Eurojustu pripravil novelu zákona o účasti Slovenskej republiky v Eurojuste a na jej schválenie potreboval hlasy predovšetkým Smeru-SD, lebo hlasy HZDS-ĽS a SNS na to nestačili. Pamätám si, na z pamäti nezmazateľný pohľad poslankyne Laššákovej, ktorá prstom hore či dole prikazovala od rečníckeho pultu poslancom, ktorí zväčša netušili o čom vôbec hlasujú, ako pripraviť čo najlepšiu pôdu Harabinovi pre moje odvolanie. Napriek tomu, že prechodné ustanovenie už novelizovaného zákona moje odvolanie neumožňovalo, nehovoriac o zákaze retroaktivity, Harabin ma odvolal. A Fico napriek mojim žiadostiam o pomoc ostal na strane Harabina, bez odôvodnenia, bez štipky logiky. Harabinov Fico.

No a nazad k podstate.

Čo sa stalo, keď bol 22. júna 2009 zvolený Harabin za predsedu Najvyššieho súdu SR Súdnou radou SR? Hneď na druhý deň ráno bol vymenovaný prezidentom Slovenskej republiky do funkcie. Napriek tomu, alebo práve preto, (?) že protikandidátka Babiaková sa hotovala podať proti voľbe Harabina za predsedu súdu ústavnú sťažnosť, pretože nebol v čase voľby sudcom. Prezident nemeškal ani minútu, lebo rozhodoval vždy nadstranícky. Nečakal na výsledok konania Ústavného súdu SR o sťažnosti podanej štyrmi sudcami Najvyššieho súdu SR, ktorý namietali práve to, že kandidát na predsedu súdu nemôže byť ešte ministrom, nevzdať sa funkcie vo výkonnej moci a kandidovať na funkciu predsedu súdu v nezávislom súdnictve.

Čo sa stalo, keď bol zvolený tajnou voľbou do funkcie generálneho prokurátora SR Čentéš, všetci viete? Čakanie prezidenta, zúrivá kampaň proti Čentéšovi a okrem sťažnosti Trnku i sťažnosť Smeru-SD na Ústavný súd. Tých sťažností Ústavnému súdu SR súvisiacich s voľbou generálenho prokurátora je viac a bežný človek bez právneho poradcu má chaos a stráca prehľad.

Tak trochu si to ujasnime z iného uhla pohľadu za pomoci ustanovenia článku 102 ods. 1 písm. t/ Ústavy Slovenskej repubiky:

"Prezident vymenúva a odvoláva sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálneho prokurátora a troch členov Súdnej rady Slovenskej republiky, prijíma sľub sudcov".

Nuž a to je z veľkej časti i odpoveď, aké istoty nám to Smer-SD s jeho predsedom prichystali v oblasti justície, keď už budú mať znovu v rukách políciu, prokuratúru i súdy. To je odpoveď o láske a neláske k rôznym ľuďom rovnakého pohlavia i odpoveď na to, aká spravodlivosť nás v prípadnej budúcnosti čaká, ak bude Fico opäť predsedom vlády. Prečo možno po voľbách vôbec nebude vadiť, že generálny prokurátor bude počúvať koaličnú väčšinu, že nezávislý predseda Najvyššieho súdu SR, okrem toho, že je najlepší sudca na Slovensku bude aj apolitický a o nezávislosti vyšetrovania vykonávaného za asistencie premiéra priamo na tlačovkách radšej už pomlčím.

Na tieto istoty by sa mali voliči Smeru-SD pýtať.

Ja viem, že tieto istoty nám všetkým môže dať iba Smer-SD!

Ak mu to občania dovolia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?