Žiť v slušnom štáte

Autor: Peter Paluda | 22.2.2012 o 18:43 | (upravené 22.2.2012 o 20:07) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  419x

Voľby sú nielen o tom, či vo vedúcich funkciách budú ľaví alebo praví, či budú odborníci alebo laici, radoví občania pristupujú k urnám predovšetkým preto, aby mali ľahší, lepší a slušnejší život. Predstava každého z nás je v tomto ohľade iná. Tak ako jeme odlišné jedlá a pijeme iné nápoje, volíme si aj rôznych predstaviteľov. Jednému sa páči ten a inému onen.

Každý z nás však sníva sen o tom, že všetko bude lacné, minimálne nie také drahé ako včera, že sa na každom kroku nebudeme stretávať s otrčeným vreckom na úplatky, že na úradoch bez čakania vybavíme po čo sme tam došli a že si z nás nebudú robiť dobrý deň, keď po vyplnení sto formulárov dostaneme dva stravné lístky miesto slušných pár peňazí, či už ako nezamestnaní alebo odkázaní na dávku. Že končene slušne zarobíme a postaráme sa nielen o seba, ale i o rodinu a pomôžeme iným.

Radi by sme, aby fungovala doprava a neboli stále zápchy, aby sa niekto staral o to, že voda bude pitná a nebude sa mrhať verejnými prostriedkami, že justícia nebude iba pre bohatých, ale pre všetkých rovnako rýchlo a spravodlivo, že policajti budú ochraňovať a nie obmedzovať, že na prokuratúre a u vyšetrovateľov nebudú po šuplíkoch poodkladané nepríjemné kauzy verejných funkcionárov, že ľudia sa nebudú báť o prácu a radi sa do nej zobudia i nasledujúci deň.

Ešte veľa, veľa vecí by sme radi a to je dôvod, pre ktorý ideme k urnám. Voliť.

 

 

Alebo nejdeme a rozmýšľame, ako by sme mohli utiecť, najprv len pred voľbami, pred nutnosťou konať v rozpore so svedomím, morálkou, či právom, neskôr v rozpore so zdravým rozumom a životom. Veď potrebujeme jesť, a bývať a žiť a radi by sme aj iné, ale ako? Keď všade narážame na neférovosť, neserióznosť, podvody, zlodejiny, väčšieho či menšieho druhu a všetci sú ticho a nik nepovie čosi nahlas. A keď povie je zahnaný do kúta, okydaný, okradnutý, zhanobený, verejne a bezostyšne. Alebo aj nie? Máme dnes ešte hrdinov, či ľudí, ktorí sú pre nás vzorom, za ktorými by sme išli ako za našim idolom, bez obmedzenia a bez zábran - aj na kraj sveta?

Vieme si úplne jasne predstaviť, čo chceme, aký štát. Ale vieme tú predstavu aj zreálniť. Vieme pre ňu aspoň hodiť volebný lístok do urny? Ak áno, máme príležitosť. Nesmieme rezignovať! Je to jedna z mála možností, ako vyjadriť svoj názor, pocit, odsudok, či nebodaj pochvalu.

Treba právo voliť využiť a dať šancu svojim predstavám o slušnom štáte. Lebo to, čo sa po dvadsiatich dvoch rokoch od Nežnej spúšťa na námestiach svedčí o tom, že mnohým z nás dochádza trpezlivosť a chceme riešenia namiesto sľubov, lebo anarchia je už znateľná všade.

Ak bude mať šancu, iste sa zúčastní aj volieb.

Výsledok nám však nezaručí život v slušnom štáte!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?