Akú máme premiérku? Slabú alebo silnú?

Autor: Peter Paluda | 9.1.2011 o 20:55 | (upravené 10.1.2011 o 13:12) Karma článku: 11,21 | Prečítané:  458x

Čítam a počúvam rôznych významných ľudí a všetci sa zhodujú v tom, že premiérka je slabá.

Je niečo neobvyklé zostaviť vládu, ktorá má oporu takmer ústavnej väčšiny poslancov v Parlamente, v ktorej dominantná strana má neprehliadnuteľnú väčšinu, a to takú, že aj svojim koaličným partnerom môže silno a dôrazne prikázať, čo len chce, až po odňatie ministerského kresla? Je demokratické rozhodovať o všetkom, ak ma podporuje vyše 29% voličov účastných vo voľbách?

Ja si myslím, že je niečo ďaleko neobvyklejšie zostaviť vládu, ktorá má podporu len o niečo viac ako polovicu poslancov v Parlamente. Je neobvyklejšie a cennejšie potýkať sa denne s problémami tejto krajiny a v prijateľnej miere ich riešenia predostierať ľuďom, riskujúc i menšie či väčšie zlyhania v komunikácii koaličných partnerov, ale vždy sa vedieť čestne postaviť pred ľudí s vysvetlením skratov. Je hodnotnejšie postaviť si program opretý o hodnoty storočia uznávané a žiadané väčšinou občanov, ako ohlupovať masy z titulu funkcie na tlačových konferenciách, že všetko máme v rukách a pritom sedíme na sude s pušným prachom.

Z týchto stručných dôvodov, ale i veľa ďalších, ktoré by si vyžadovali popísať množstvo listov papiera presahujúcich údernosť blogu, nepovažujem ani súčasnú vládu za nestabilnú, ani premiérku za slabú.

Isteže veľa vecí sa len začína a nachádza sa v stave, ktorý nie je možné závidieť.

Ak sa podarí vláde naplniť, čo len v základoch jej programové vyhlásenie a ustojí tento rok a nerozpadne sa na podružných veciach, ako je napríklad spomínaná komunikácia, bude nielen stabilná, ale aj silná.

O pani premiérke si na rozdiel od pánov uvedených v úvode myslím, že je silná a bude silnejšia zo dňa na deň. Podľa toho, ako sa jej podarí prekonať vnútrostranícke prekážky, vyriešiť ekonomické otázky, najmä zadĺženosť, nezamestnanosť a deficit hospodárenia krajiny, pričom o svojich riešeniach nezabudne komunikovať so svojimi voličmi i ostatnými občanmi, tým bude jej postavenie silnieť. No, a ak sa jej nakoniec podarí niečo i s postihom doposiaľ nepostihnuteľných a ľudia začnú opäť veriť v spravodlivosť i právny štát, začnú sa pred jej popularitou triasť i doposiaľ najpopulárnejší politici.

Domnievam sa, že nie je dôležité mať premiérku "silnú", ale premiérku uvážlivú, rozumnú, citlivú k potrebám ľudí, ale aj prísnu k prešľapom zákonov a pravidiel . prosto premiérku ľudí, nie vypočítavú političku, ktorá bude konečne tým, čo Slovensko po dlhej dobe nutne potrebovalo.

V demokratickej spoločnosti môže byť silný len ten, kto neberie ohľad len na seba, a keď je treba, ani na seba. Som rád, že sa po dobe náznakov vracajúcej sa totality a samoľúbosti objavila v mojej rodnej krajine žena, a dala nádej na lepší zajtrajšok, v situácii, keď som to už nečakal. Myslím si, že v tomto štáte bolo už veľa ľudí, čo neverilo, a preto postaviť sa za takého stavu na čelo spoločnosti a povedať: "To zvládneme", chce silnú osobnosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Laššáková: Kiskov výber ma prekvapil, nečakala som to

Poslankyňa za Smer Jana Laššáková tvrdí, že Maďarič na sneme strany hovoril čiastočne aj z jej srdca.


Už ste čítali?