Prečo cena LPG neklesá?

Autor: Peter Paluda | 26.2.2016 o 9:24 | Karma článku: 3,74 | Prečítané:  323x

Na stránke Štatistického úradu SR máme každý týždeň možnosť sledovať vývoj cien benzínu a nafty, ale i LPG.  Porovnaním údajov za viac než dva mesiace sa dá konštatovať, že ceny začali výrazne klesať v 46. týždni minulého roka.   

Ale len u nafty a benzínu. Pri LPG je to inak. Kým pri benzíne cena za uvedené obdobie poklesla skoro o dvanásť centov a pri nafte dokonca skoro o sedemnásť centov pri LPG je to len tri centy.

Kto by vedel vysvetliť, prečo cena LPG neklesá a nereaguje na trh?

Nechcem sa zaoberať kvalitou, to je iná otázka, ale ide mi výlučne o to, prečo slovenský "trh" ignoruje celosvetový stav na trhu s ropou a jej derivátmi?

Kvázi odborníci tvrdia, že cena LPG zaostáva o dva mesiace za cenami benzínu a nafty. Prečo však zaostáva na Slovensku už pomaly tri mesiace a nič sa nedeje, nechápem?

V roku 2008 - pred krízou bola cena okolo 30 centov za liter. Rozumiem, že vtedy bola vyššia hodnota eura k doláru a ropa sa nakupuje za doláre, ale aj tak je to veľký nepomer a ceny nafty a benzínu, ktoré oproti cenám LPG poklesli oveľa viac poukazujú na nefungujúci trh, alebo na čosi iné.

Zvykol som si sledovať ceny benzínu a nafty na stránke oeamtc.at a viem, že reagujú na meniace sa ceny ropy každý deň. U nás je to inak. Najváčší distribútor mení cenu raz za týždeň, dva, akoby trh ani neexistoval.

A ľudia chodia potichu nakupovať do Rakúska (keď je to výhodné) a vôbec im nezáleží na tom, aby doma mali kvalitné a lacné palivo.

Ja viem, že opýtať sa je málo. Ale začať treba otázkou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?