Prečo nezvíťaziť?

Autor: Peter Paluda | 14.4.2014 o 8:39 | (upravené 15.4.2014 o 9:29) Karma článku: 19,53 | Prečítané:  11784x

Blížia sa voľby predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorý sa zatiaľ, podľa platnej právnej úpravy, stáva zo zákona i predsedom Súdnej rady SR. Takýto predseda má v súdnictve veľkú moc a vplyv. Preto verejne prezentované úvahy o rozdelení týchto funkcií - rozdelenie ovplyvňovania moci v justícii. V súvislosti so situáciou v slovenskej justícii sa často ozýva verejnosť s myšlienkou, keď si nevedia urobiť poriadok sami, treba ich všetkých odtiaľ vyprášiť a nastoliť tam poriadok zvonka. V nadväznosti na to už bolo počuť myšlienky o priamej voľbe sudcov občanmi atď.

Keď sa úprimne a vecne zamyslíme nad tým, z akého dôvodu je Harabin ešte stále tam, kde je, napriek jeho verejne známym i neznámym prešľapom, napriek odsúdeniu naprieč politickým spektrom (ak by sme mohli brať ostatné premiérove slová, na jeho adresu, vážne), napriek jeho zjavnej neschopnosti viesť Najvyšší súd SR, a to či už po stránke manažérskej, personálnej, či odbornej, natíska sa otázka, prečo v justícii nevládne to, čo by ju malo ovládať - právo a spravodlivosť? Z akého dôvodu sú sudcovia zastrašení a ustráchaní, keď majú tieto hodnoty uprednostniť pred neprávom a nespravodlivosťou.

Keď som nad tým všetkým tak uvažoval a zvažoval, po mojich niekoľkoročných skúsenostiach a poznatkoch, keď som videl tie ohnuté chrbty kolegov tam, kde to chcelo, česť, odvahu a rozhodnosť obrániť "len" zákon a čeliť tak púhej brutálnej moci, dospel som k záveru, že oni by aj bránili, aj sudcovská samospráva by mala vážnosť a prirodzenú autoritu, ak by ju nenahrádzala, tak ako všade inde v našej malej krajinke, tá politická záštita.

Čiže inak, justícia podľa mňa naberie prirodzenú vážnosť a autoritu až vtedy, keď sa politická moc a politikárčenie dostane preč z justície, keď nebudeme svedkami bozkov a bratania sa predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR s predstavitemi politiky a politickej moci (bez ohľadu na to o akú moc z koho radov pôjde). Lebo tá vždy a všade v histórii mala a bude mať tendenciu ovládať nezávislé súdnictvo. A to zase - dookola - nemôže byť nezávislé a mať oči prekryté páskou, ak bude ovplyvňované, ba až vedené politikou a jej mocou.

Akonáhle by Harabin nemal za sebou spomínanú moc a ocitol by sa sám medzi sudcami, voľby predsedu Najvyššieho súdu SR by boli iné.

Kým budú slobodné, uplynie zrejme ešte veľa času a dovtedy nie je dôvod očakávať, že ohnutí sudcovia sami narovnajú svoje pokrivené chrbty. Kým právo a spravodlivosť nebude nad politikou ale pod ňou, nestane sa tak. Avšak tiež to nie je dôvod na naprávanie chyby, robením inej. Lebo očista justície tak radikálnym spôsobom, že všetkých vyhodíme a dáme tam nových, sa opäť neudeje bez politiky a jej moci i rozhodovania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?