Harabinova imunita

Autor: Peter Paluda | 23.1.2013 o 16:55 | Karma článku: 20,41 | Prečítané:  7021x

Sny o imunite po tom, čo masívne zneužívam moc danú mi zákonom a postavením majú svoj reálny podklad v padaní zo schodíkov moci. Nie nebude to o policajnom štáte, bude to o obmedzení neobmedzeného.

Ako ďaleko to už v tej našej malej krajinke dospelo, naznačujú slová predsedu Súdnej rady SR, ktorý tvrdí, že: "Imunita sudcov, to nie je výhoda sudcu, to nie je výsada sudcu, to je ústavné právo účastníka konania - procesnej strany na zákonného sudcu."

Bolo by to platné a sedelo by to, ak...

Vieme veľmi dobre, že kto je pri moci ten rozhoduje. Nie ten kto má pravdu a tlčie si hlavu o múr, predkladá argumenty a logicky odôvodňuje. Tušíme teda, čoho sa Harabin bojí?

Ak ďalej počúvame hovorí čosi o účelových trestných stíhaniach, ktoré by ovplyvnili nielen rýchlosť, kvalitu, ale aj nezávislosť súdneho konania a určovania zákonného sudcu.

Zdá sa, že moc nad justíciou sa predsa len akosi vymyká z jediných rúk a uvidíme, ako to celé dopadne.

Či tu bude pre sudcov hrozba policajného štátu, ako to vidí Harabin, alebo ide o to, že koncentrácia sa oslabuje a ktosi chce mať vplyv, lebo už neverí ani Harabinovi.

Bežný súdny človek totiž vie, že úrovňou politickej kultúry a najmä vyvodzovaním zodpovednosti voči sebe samým nie sú ani politici ani sudcovia na Slovensku na úrovni Pakistanu, nie to Nemecka, či Británie, a ten kto bude rozhodovať o výsledku podaného trestného oznámenia (aj na sudcu) určite bude mať bližšie k predsedovi Súdnej rady ako k radovému sudcovi.

Kto a prečo sa teda bojí?

Ovplyvňovanie súdnych konaní podaním trestného oznámenia na sudcu je len šikovná zásterka.

Viac ho ovplyvňujú manévre, ktoré stále prebiehajú nekontrolovane v justícii: ovplyvňovanie výberových konaní a vyberanie z vybraných uchádzačov podľa ľubovôle, nálepkovanie sudcov podľa "loajality" - poslušnosti a s tým spojené odmeňovanie poslušných rôznymi výhodami počínajúc pracovnými cestami končiac kariérnym postupom, disciplinárne konania podľa vlastnej úvahy a prekladanie sudcov na iné úseky práce, či súdy, aby nezavadzali a nevideli, čo všetko a ktoré kauzy treba ovplyvniť.

S tým nemá imunita sudcov žiadneho dočinenia.

Tam však už Parlament a politická moc priamo nesiaha, len Harabinova.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?