Lepšiemu zober - slabšiemu pridaj!

Autor: Peter Paluda | 6.5.2012 o 18:13 | (upravené 6.5.2012 o 18:22) Karma článku: 7,79 | Prečítané:  3116x

Určite poznáte ten vtip (či skutočnosť?), o profesorovi, ktorý vyhovel žiadosti študentov a spriemerovával známky tak, aby neboli ani vynikajúci študenti ani tí čo prepadávajú. Výsledok bol ten, že sa neučili ani tí vynikajúci ani tí prepadajúci, lebo však načo...

 

Ako to vyzerá v praxi si pamätajú aj tí, čo dnes majú okolo 35 rokov a viac.

Po nedeľňajších zábavných reláciách, okolo obeda, mi nedalo a musel som Vám napísať.

Predstavte si premiéra krajiny, ktorý vypočuje žalostné volanie jeho voličov o spriemerovanie odmien občanov ním vedenej krajiny. Zavedie znovu dane, ktoré budú riadne obsekávať príjmy milionárov, ktorí zarobia viac než 32.400,- € za rok. Predtým sa mi zazdalo, že som započul čosi v tom duchu, že prezident Obama bude viac zdaňovať tých, čo zarobia million dolárov ročne a možný budúci francúzsky prezident Hollande tých, čo budú zarábať nad 1.000.000,- € za rok. Napadlo ma, že asi už tu je niekde chybička, lebo keď pozerám a počúvam tie premúdrelé relácie, o tých chudákoch, čo zarábajú tristo až štyristo eur mesačne a tých buržujoch, čo berú viac než 2700,- mesačne tak...

Ak by totiž mal platiť pomer, že vo Francúzsku, či USA je považovaný za bohatého ten, čo zarobí milión eur alebo dolárov, pričom vzhľadom na tvorbu cien v USA a Európe dostanú za to približne rovnaké množstvo tovaru, tak potom by, vzhľadom na úroveň produktivity práce u nás a v spomínaných krajinách, mal byť u nás boháčom ten, čo zarobí asi 40% a viac percent z toho, čo zarobí priemerný francúz, či američan - 400.000,- € za rok a viac. Lenže mi máme svoje merítka a nás hocijaký francúz, či američan len tak ľahko nedobehne!

Takže poďme k pointe!

Keďže u nás sa veľmi dobre vodí komukoľvek, kto vie dať z vlastnej hlavy na papier hocičo, čo mu hodí pekných pár pencí, za luxus nepovažuje vlastné, ale susedove hodinky a tykať môže v priamom prenose komukoľvek, len jemu sa to nepatrí, lebo - predstavte si, ako by fungoval princíp lepšiemu zober a slabšiemu pridaj (aj keď o to veľakrát nestojí) v slovenskej trhovej politike.

Tí, čo by vo voľbách získali nad 10% by museli z hlasov nad 10% do spoločného mechu odovzdať 30%, tí, čo by získali nad 20% by museli z hlasov nad 20% odovzdať 50% a tí čo by získali nad 30% by odovzdali do spoločného opätovného rozdelenia 75% hlasov z tých, ktoré by boli nad 30%. Odovzdané hlasy by sa pridelili, tým, ktorí by nezískali ani päť percent. Veď ako by k tomu došlo napríklad také HZDS-ĽS, aby nezískalo ani 100.000 hlasov a niektorá strana aj milión? Ak by ani tak nezískali päť percent, do Parlamentu by sa nedostali, ale hlasy by vrátiť nemuseli. Tak si to teraz v kľude prepočítajte, koľko by kto v marcových voľbách podľa takejto schémy získal a opýtajte sa sami seba i našich skvelých vladárov, či by za takýchto podmienok vôbec v politike existovali?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?