Akú máme premiérku? Slabú alebo silnú?

Autor: Peter Paluda | 9.1.2011 o 20:55 | (upravené 10.1.2011 o 13:12) Karma článku: 9,74 | Prečítané:  431x

Čítam a počúvam rôznych významných ľudí a všetci sa zhodujú v tom, že premiérka je slabá.

Je niečo neobvyklé zostaviť vládu, ktorá má oporu takmer ústavnej väčšiny poslancov v Parlamente, v ktorej dominantná strana má neprehliadnuteľnú väčšinu, a to takú, že aj svojim koaličným partnerom môže silno a dôrazne prikázať, čo len chce, až po odňatie ministerského kresla? Je demokratické rozhodovať o všetkom, ak ma podporuje vyše 29% voličov účastných vo voľbách?

Ja si myslím, že je niečo ďaleko neobvyklejšie zostaviť vládu, ktorá má podporu len o niečo viac ako polovicu poslancov v Parlamente. Je neobvyklejšie a cennejšie potýkať sa denne s problémami tejto krajiny a v prijateľnej miere ich riešenia predostierať ľuďom, riskujúc i menšie či väčšie zlyhania v komunikácii koaličných partnerov, ale vždy sa vedieť čestne postaviť pred ľudí s vysvetlením skratov. Je hodnotnejšie postaviť si program opretý o hodnoty storočia uznávané a žiadané väčšinou občanov, ako ohlupovať masy z titulu funkcie na tlačových konferenciách, že všetko máme v rukách a pritom sedíme na sude s pušným prachom.

Z týchto stručných dôvodov, ale i veľa ďalších, ktoré by si vyžadovali popísať množstvo listov papiera presahujúcich údernosť blogu, nepovažujem ani súčasnú vládu za nestabilnú, ani premiérku za slabú.

Isteže veľa vecí sa len začína a nachádza sa v stave, ktorý nie je možné závidieť.

Ak sa podarí vláde naplniť, čo len v základoch jej programové vyhlásenie a ustojí tento rok a nerozpadne sa na podružných veciach, ako je napríklad spomínaná komunikácia, bude nielen stabilná, ale aj silná.

O pani premiérke si na rozdiel od pánov uvedených v úvode myslím, že je silná a bude silnejšia zo dňa na deň. Podľa toho, ako sa jej podarí prekonať vnútrostranícke prekážky, vyriešiť ekonomické otázky, najmä zadĺženosť, nezamestnanosť a deficit hospodárenia krajiny, pričom o svojich riešeniach nezabudne komunikovať so svojimi voličmi i ostatnými občanmi, tým bude jej postavenie silnieť. No, a ak sa jej nakoniec podarí niečo i s postihom doposiaľ nepostihnuteľných a ľudia začnú opäť veriť v spravodlivosť i právny štát, začnú sa pred jej popularitou triasť i doposiaľ najpopulárnejší politici.

Domnievam sa, že nie je dôležité mať premiérku "silnú", ale premiérku uvážlivú, rozumnú, citlivú k potrebám ľudí, ale aj prísnu k prešľapom zákonov a pravidiel . prosto premiérku ľudí, nie vypočítavú političku, ktorá bude konečne tým, čo Slovensko po dlhej dobe nutne potrebovalo.

V demokratickej spoločnosti môže byť silný len ten, kto neberie ohľad len na seba, a keď je treba, ani na seba. Som rád, že sa po dobe náznakov vracajúcej sa totality a samoľúbosti objavila v mojej rodnej krajine žena, a dala nádej na lepší zajtrajšok, v situácii, keď som to už nečakal. Myslím si, že v tomto štáte bolo už veľa ľudí, čo neverilo, a preto postaviť sa za takého stavu na čelo spoločnosti a povedať: "To zvládneme", chce silnú osobnosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?